Naturligtvis är det oacceptabelt med Vellinges inställning till flyktingar. Här blir behovet av en lagstiftning aktuellt. Särskilt när mikrofonen är avstängd eller partipiskan inte är i rörelse.
Att söka skydd i Sverige från förföljelser av olika slag är en värdering som Alliansen behöver värna om. Den handlar mycket om människosyn, men också om frihet att få röra sig fritt på vår jord.
Frihet på nätet
Frihet är också att få ha en fast Internetuppkoppling. Nu är jag medveten om att två miljoner svenskar inte har tillgång till nätet. Det är naturligtvis beklagligt, men i likhet med en föråldrad syn på svenskhet är en föråldrad syn på nätet en möjlighet för framtiden.
Nu är jag medveten om att synen på oss själva behöver bli tydliggjord. Sverige är världens bästa land med världens bästa folk. Vi behöver bli bäst i världen gällande arbete, ekonomi, sjukförsäkring, sjukvård och demokrati.
Bloggar
Kent Persson, Per Ankersjö
[...] Alla är vi Alliansen, Eva Hillén Ahlström, annarkia, Lars-Ericks blogg – …, Under den lugna kork…, In Your Face, Vi i Sverige, Alliansfritt Sverige, trollhare, Alliansfritt Sverige, Kommunisternas [...]