Här bryts tabun i rasande fart

2

Igår var jag på ett seminarium på Handelskammaren. Det blev lite dialog mellan Tokmoderaten, Fredrik Antonsson, och bloggaren på In Your Face, Christoffer Krassman och Kulturbloggen samt Opassande. Samtalsämnet var hur bloggen kan påverka relationen med sin arbetsgivare eller vid nyanställning.

Ett tabubelagt ämne enligt Fredrik Antonsson medan Jesper Svensson som skriver om sina upplevelser inifrån Skatteverket tyckte att han fångade viktiga samtalsämnen som vanligtvis inte diskuteras öppet. Emma på Opassande tyckte att det ena gav det andra då hon själv jobbar med PR.


De glömda barnen
Själv var det första gången jag gick på ett sådan här bloggtillställning. Innan hade jag varit i riksdagen och lyssnat på Jerry Moe som diskuterade barnets perspektiv i en missbrukarfamilj. En viktig fråga som jag själv kommer driva i landstingspolitiska sammanhang.

Flodhästen i vardagsrummet
Nu är jag ingen förbudsivrare, utan visar gärna min tolerans för människor som dricker alkohol. Själv är jag nykterist. Att växa upp i ett hem med alkoholen som flodhäst i vardagsrummet är något som drabbar 400,000 barn i Sverige. Vanligtvis växer dessa barn upp utan några utagerande symtom alls medan några få sticker ut från mängden. Själv är jag ett sådant barn som lätt skulle passa in bland tapeterna i boken Svinarlängorna. I bloggosfären passar jag säkert mina framgångar in bland alla mina karaktärsdefekter där jag med lätthet har förmågan att osynliggöra, lägga på skuld, skämta bort, överprestera, utöva perfektionism, vara martyr, vara “fel ute” med mera. Vanliga beteenden för den som växer upp med en missbrukande förälder, men gemena hos de flest människor.

Finanskrisen
När det kommer till bloggarnas inflytande i näringspolitiska sammanhang så tror jag att det skrivna ordet alltid för med sig en eller annan form av makt. Till viss tror jag det handlar om trygghet kring en viss gemensam terminologi och förståelse kring de drivkrafter som finns för samhällsekonomi. Det som berörde mig mest av stunden på Handelskammarens seminarium var en ekonomisk svacka som jag inte sett tidigare i diagramform och hur den påverkade nyanställningar.

Förbifart Stockholm
Siffror kan Handelskammaren på sina fem fingrar. Angående Förbifart Stockholm så skev Andreas Åström, som var närvarande under kvällen, i SvD tillsammans med några andra arbetskamrater:

Förra året växte Stockholmsregionen med 38000 invånare. Det motsvarar 104 personer eller två fullsatta ledbussar varje dag. Eftersom bostadsbyggandet är ungefär en fjärdedel av vad det skulle behöva vara för att möta befolkningsökningen bosätter sig allt fler allt längre bort. Därmed ökar också trafikbelastningen ännu snabbare än befolkningen. Till det hör att en stor kvalificerad tjänstesektor innebär att folk är beredda att resa längre för att få de bästa och mest spännande jobben.

Uppvisning
Dagen som gick bjöd på uppvisning i rödgrön politik. Här riktar de in sig på att ge tolv miljarder till kommunerna. En återställarpolitik där de vill satsa mer på den offentliga sektorn, vilket finansmarknadsminister Mats Odell dömde ut:

Det är ren Tobleronepolitik. Man tar det på kortet och skickar fakturan till svenska folket.

Fånga uppmärksamhet
Nu vill Mona Sahlin ha en ursäkt. Kanske kunde Mats Odell valt en annan formulering. Men, med tanke på hur hårt Alliansen arbetat för att jobba sig ur krisen så kan jag förstå frustrationen. Att tungan slinter händer alla. Sedan finns det bestämda ordval som ibland kan vara på sin plats för att fånga uppmärksamheten. Särskilt i tider då opinionsmätningarna inte ger det resultat som Alliansen förväntat sig. Dessvärre verkar socialdemokraterna inte ta det med ro.

Grodor som flyter ur munnen
Själv har jag fått min beskärda del av den sortens uppmärksamhet, men helt fri går jag inte. Senast idag flög det ut en groda, som jag delvis ångrar effekten av, men inte innebörden. Så är det oftast med målade beskrivningar. De träffar självkänslan som målsökande missiler. Visst, det är lättare att med kraftig medvind i opinionsmätningar förespråka en hög svansföring och lägga munkavle på regeringsmakten än tvärtom.

Nu vet jag att kristdemokraterna har skruvat upp sin profil. Kanske är det behövligt för att bli en del av gänget? Samtidigt är viss gapighet bland mindre partier inte alltid så lyckad, vilket inte minst märkts hos Centerpartiet som förlorat stöd i opinionen. Ändå, om nivån ska ligga på det planet, så måste elakheten åtminstone vara kryddad med lite humor. Tomas Östros jämförde Odell med USA:s kristna höger. Helt okey?

Skuldbelägga bidragstagare
Samtidigt så börjar moderaternas skuldbeläggning på bidragsfuskare redan kännas föråldrat. Själv förstår jag inte varför Sven-Otto Littorin ska stämpla människor som bidragsfuskare. Istället borde de ge kommundirektören som uppgift att anställa dessa ungdomar så de får ett jobb som ger både erfarenhet, självförtroende och viktiga referenser inför framtiden.

Som sagt, någon sa att med en sådan politik behöver Alliansen ingen opposition. Det är som att ge oppositionen gratis argument i famnen.

Bloggar
Peter Andersson, Henrik Alexandersson, Johan Westerholm, Röda Berget, Peter Högberg, Alliansfritt, Thomas Bodström

2 comments on “Här bryts tabun i rasande fart

  1. [...] på Sthlms Handelskammare tillsammans med bland annat bloggare som Tokmoderaten, In Your Face , Under den lugna korkeken, Imike, Krohniskt, Kulturbloggen, Opassande samt Jesper Svensson. På agendan var det en [...]

  2. cattisb skriver:

    Tack för ditt engagemang!
    http://projektpariktigt.blogspot.com/2010/04/politisk-bloggutmaning-heat-1.html

Lämna en kommentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

You are commenting using your Twitter account. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

You are commenting using your Facebook account. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s