Slutletat i sjukhuslabyrinten

4

Alliansen har satt ner foten gällande förbättrade vårdgaranti:

Vi föreslår nu tydlig skärpning av vårdgarantin. Inom 5 dagar ska du ha rätt till en tid hos distriktsläkare, träffa en specialist inom 30 dagar och behandlingen ska påbörjas inom 60 dagar [---] med en yttre tidsgräns på 95 dagar.

Konkretare än så här kan det väl inte bli? Smått fånigt känns det att socialdemokraterna satsar en kömiljard på heltidsjobb, utan att presentera några som helst siffror. Skattebetalarnas Förening har däremot plockat fram en illustrativ video på hur Mona Sahlins vallöften blir förverkligade.


Etiska principer för skatter
Kristdemokraterna arbetar för att sänka skattetrycket och ökad ekonomisk utbyte, risktagande och tillväxt. För att detta ska förverkligas är det viktigt att staten inte har anspråk på skatter från den som inte kan försörja sig själv eller sina närmaste. Dessutom ska staten inte ta ut fiktiva skatter från företagare, utan endast när pengarna finns i handen. Höga skatter ska heller inte leda till att företag ska tvingas flytta utomlands.

Alliansens vallöften
För att återgå till Alliansens vallöften. Då själva bemötandet på akutavdelningarna på sjukhuset:

Väntetiderna på landets akutmottagningar är ofta orimligt långa och måste kortas, de bör inte vara längre än fyra timmar. Trycket på akuten har gjort att situationen många gånger blir svår att hantera för personalen vilket kan leda till risker för patienternas säkerhet.

I grunden handlar detta om att det gamla sättet att prioritera skadade har fått en uppdatering. Själva poängen i detta ligger att samhället blir mer serviceinriktat och bemöter människor som drabbats av olika olyckor betydligt snabbare. Betydelsen i detta kan aldrig nog understrykas.

Sjukhuslabyrinten
Uppdateringen av vårdgarantin leder också till att det spelar mindre roll vad den behovsutsatte bor. För de som bor i Håbo kommun och Enköping är vårdgarantins uppdatering av stor innebörd, eftersom det sätter mer press på sjukvården att finna lösningar. Då istället att den behovsutsatte tvingas leta runt i en regional sjukhuslabyrint.

Bloggar
Per Ankersjö, Karl Henriksson, Lennart Bondesson, Helene Sigfridsson

Kdbloggar och Politometern

4 comments on “Slutletat i sjukhuslabyrinten

  1. [...] Filippa och Cattis och Peter och Ankersjö och sörliden och annarkia och Peter S och Per och [...]

  2. [...] Filippa Reinfeldt; Peter Andersson; Per Ankersjö; Christer Sörliden; Birgitta Rydberg; Under den lugna korkeken; Mad World; Gudrun grunnar; Den hälsosamme ekonomisten; Moderaterna [...]

  3. [...] Jag känner mig varm till sinnet efter att ha träffat alla goa människor idag från hela Sverige. Det har blivit en hel del kramar och glada tillrop samtidigt som nya kontakter har skapats. En ny kontakt är  Peter Soilander, en riktigt skön kille som har en härlig blogg som är värt ett besök.  Om du är nyfiken klicka här.   [...]

  4. Karina skriver:

    Känns smått fånigt att satsa på heltidsjobbb…
    jaha, undersköterskor, barnskötare, städpersonal, ekonomipersonal och övriga grupper… Som vanligt så är det just verklighetens folk som negligeras av alliansen.

    Hur mycket pengar har alliansen kopplat till beslutet om att korta vårdköer?

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s