Medgång i Alliansen

FOLKPARTIETS partiledare Jan Björklund medverkade igår i SVT:s partiledarutfrågning. Det var första gången han blev grillad. De federala och globala frågorna har varit uppe för diskussion. Euron, Afghanistan, burka, ordning och reda i skolan, tidigare betygssystem med mera. Själv upplever jag Jan Björklund som disciplinerad, tuff, ärlig och vänlig.

Även om frågorna inte är stora har de ett starkt symboliskt värde. Svenska traditioner med moln och mörker som bryts mot Mellanöstern där solen skiner varje dag. Vår reaktion att vara lättklädd i solen står i bjärt kontrast mot den arabiska att ha kläder på sig som skydd.


Media i ryggen
Folkpartiet har traditionellt en god relation med media, vilket märktes även i utfrågningen av Jan Björklund. Det är få partier som har den ynnesten att ha media bakom sig 24 timmar av dygnet. Traditionellt har de folkpartistiskt vänliga medierna ställt sig på Alliansens sida. Detta vänliga klimat påverkar även riksmedia som ska vara obundet, vilket gör att intervjusituationer lätt blir mer avslappnade. Naturligtvis finns det nyanser. Ibland har vänsteranhängare gått armkrok med socialliberaler, men efter valet 2006 så gjorde de slut med den romansen.

Folkpartiets plats är Alliansen. Även om moderaterna växer så det knakar så är de politiska framgångarna för folkpartiet fler än vad de skulle varit om socialdemokraterna styrt.

Kontroversiella frågor och beröringspunkter
Kristdemokraterna har sedan länge haft en nära relation till folkpartiet. I Norge heter kristdemokraterna till och med Kristelig Folkeparti. Skulle kristdemokraterna driva burkaförbud skulle de flesta höja sina röster, men om folkpartiet gör det så är det en annan sak. Att folkpartiet står ut i kontroversiella frågor är en konst i sig som jag tror är viktig och värdefull för Alliansen som helhet. Självständighet och självbestämmande är något som kristdemokraterna försöker utbreda i exempelvis värdighetsfrågor för äldre och i valfrihetsfrågor för familjer och nyetablering av vårdcentraler.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s